Czosnek a zdrowie

Czosnek już od kilku tysięcy lat cieszy się sławą wspaniałego środka leczniczego. Poza tym jest nie tylko cenioną przyprawą, ale również dobrym źródłem witamin i składników mineralnych. Nazywany jest "naturalnym antybiotykiem".

Czosnek przede wszystkim działa bakteriobójczo - niszczy liczne drobnoustroje, wirusy, drożdże i grzyby. Zabija też lub obezwładnia pasożyty jelitowe. Zwiększa wydzielanie soków trawiennych, pobudza wydzielanie żółci, przeciwdziała nadmiernej fermentacji w jelitach, ułatwia przyswajanie składników pokarmowych. Wywiera korzystne działanie na układ krążenia (obniża m.in. ciśnienie krwi) i na drogi oddechowe. Uznawany jest ponadto za skuteczny środek przeciwmiażdżycowy (obniża poziom cholesterolu i kwasów tłuszczowych we krwi).

Można powiedzieć, że czosnek należy do grupy roślin „dobrych na wszystko" i choć kiedyś nazywano go lekiem uniwersalnym dla ubogich, dzisiaj powszechnie ceniony jest w ziołolecznictwie.

Czosnek posiada dużą ilość selenu i manganu, przez co ma działanie przeciwnowotworowe. Natomiast allina - aminokwas wchodzący w skład czosnku, który odpowiada za jego charakterystyczny zapach i smak ma także działanie przeciwwirusowe i bakteriobójcze. Czosnek jest ponadto bogaty w składniki mineralne, takie jak: potas, wapń, magnez i żelazo.

Czosnek może być stosowany w różnych postaciach: jako świeży, suszony, sproszkowany lub w kapsułkach. Jednak najwięcej substancji aktywnych znajduje się w świeżo rozdrobnionym czosnku. Należy pamiętać, że czosnek poddany obróbce termicznej traci właściwości bakteriobójcze, ale zachowuje aktywność przeciwgrzybiczną i działa jako antyutleniacz. Mimo niezwykłych właściwości czosnku zaleca się zjaŹdać go nie więcej niż 2-3 ząbki dziennie.

Niedawno stwierdzono także, że czosnek może być skuteczny w profilaktyce i leczeniu chorób serca. Związki występujące w czosnku, pod warunkiem, że jest on jedzony codziennie, mogą korzystnie wpływać na poziom cholesterolu poprzez obniżenie stężenia frakcji "złej" LDL, a zwiększenie stężenia frakcji "dobrej" HDL. Niektórzy naukowcy wskazują również na możliwość zapobiegania przez związki siarkowe rozwojowi nowotworów i zmniejszania ciśnienia krwi.