Uprawa

Czosnek jest rośliną, która radzi sobie w różnych warunkach klimatycznych i z rozmaitymi warunkami glebowymi. Idealnymi podłożami do uprawy czosnku są mady i czarnoziemy. Duży plon osiąga się z reguły również na innych glebach, jednakże muszą one być zasobne w wilgoć. Im są bardziej piaszczyste i co za tym idzie suche, tym plon będzie mniejszy. Czosnek, jak każda roślina cebulowa bardzo negatywnie reaguje na zachwaszczenie plantacji. Szczególnie istotne jest to podczas wstępnego rozwoju czosnku, a każde zaniedbanie w tym okresie skutkuje znacznym obniżeniem plonu. Czosnek ozimy sadzi się późną jesienią, najlepiej w drugiej połowie października lub na początku listopada. Trzeba jednak uważać, aby nie wsadzić czosnku zbyt wcześnie, gdyż może on wtedy wykiełkować i podczas zimy bardzo szybko przemarznie. Czosnek zimowy sadzi się nieco głębiej niż jary, na 5-6cm. Czosnek wiosenny sadzi się wczesną wiosną. Najbardziej optymalnym terminem jest koniec marca lub początek kwietnia. Gdy tylko pogoda na to pozwoli tzn. kiedy po wiosennych roztopach gleba trochę przeschnie, należy spulchnić mocno ziemię oraz wykonać rowki rzędowe, w które należy wysadzić czosnek. Sadzi się go na głębokość około 3cm. Do sadzenia wykorzystujemy ząbki z główki, które najlepiej rozdzielić tuż przed samym sadzeniem. Gdy robimy to wcześniej, np.: ze względu na dużą ilość areału, należy zadbać o to, aby ząbki były przechowywane w suchym i chłodnym pomieszczeniu. Najlepszym materiałem do sadzenia są średnie i duże ząbki, nie należy sadzić ząbków małych, ponieważ plon z takiego materiału będzie mizerny. Ząbki należy wysadzać pionowo, szpiczastym końcem do góry. Czosnek należy sadzić w rzędach, a odległość między nimi powinna wynosić około 20-25cm, natomiast odległość ząbków od siebie w rzędzie to około 7cm. Gdy decydujemy się na sadzenie czosnku na większym areale, to najrozsądniej przed samym sadzeniem zamoczyć ząbki w specjalnej zaprawie, którą można zakupić w sklepach rolno-ogrodniczych. Zaprawa zabezpiecza ząbki przed nicieniami i grzybami we wstępnej fazie rozwoju czosnku.

Nawożenie

Czosnek ma duże wymagania glebowe, najlepiej uprawiać go na glebach zasobnych w próchnicę. W innym przypadku należy zastosować nawożenie organiczne lub mineralne. Nawożenie organiczne w postaci oborniku lub kompostu stosuje się na rok przed posadzeniem czosnku. Na 100m 2, obornika stosuje się około 200-300kg , natomiast kompostu od 300 do 500kg. Gdy sadzimy czosnek ozimy, obornik należy dać pod przedplon. Stosowanie nawozów mineralnych powinno być uzależnione od zasobności składników mineralnych występujących w glebie. Przy średniej zawartości składników mineralnych, na 1 hektar stosuje się: 100 kg N(azotu), 120-200 kg K(potasu), około 100 kg P(fosforu). Często spotykaną praktyką jest dzielenie nawozów azotowych na dwie lub trzy równe dawki. Pierwszą dawkę wysiewa się przed sadzeniem, kolejne pogłównie. Ostatnia dawka nawozów azotowych powinna być podana na miesiąc przed planowanym zbiorem. Nie należy używać nawozów zawierających chlorki, gdyż są one szkodliwe dla czosnku.

Zbiór

Zbiór czosnku należy rozpocząć, gdy ponad połowa czosnku na plantacji ma załamany szczypior. Innym objawem dojrzałości główek jest całościowe zasychanie liści , główny objaw u odmian wytwarzających kwiatostany. Czosnek należy wykopać w odpowiednim terminie. Czosnek, który zostanie wykopany za późno będzie się źle przechowywał, główki mogą się rozsypywać, ząbki słabo okryte łuską będą bardziej podatne na choroby. Co do techniki zbioru to, na większych plantacjach wykonuje się to za pomocą przystosowanej maszyny. Natomiast widły „amerykanki” będą najlepszym narzędziem do wykopywania czosnku, na przydomowych działkach. Po wykopaniu roślin i oczyszczeniu główek z przylegającej ziemi, zostawia się je na zagonie aby zaschły, proces ten trwa zazwyczaj kilka dni. Po tym jak liście i łodygi są całkowicie suche, można już taki czosnek przenieść do pomieszczenia, w którym będziemy go przechowywać. Pomieszczenie to powinno być suche i w początkowej fazie przechowywania, również przewiewne.