Aktualności

Analiza rynku

analiza rynku warzywniczego

Analizując rynek warzywniczy, zarówno w ujęciu regionalnym jak i ogólnopolskim, można dojść do wniosku, iż czosnku wiosennego jest około 30% mniej niż w roku ubiegłym. Narazie ceny zarówno odmiany jarej jak i ozimej są bardzo zbliżone do siebie. Sytuacja zmieni się zapewne w przyszłym roku, kiedy to wzrośnie zainteresowanie czosnkiem wiosennym do sadzenia. Prognozuje się, że cena dobrego materiału nasadzeniowego, będzie od 10% do 20% wyższa niż w sezonie poprzednim.

30 sierpnia 2013

Upały pomagają

upały w Polsce a zbiór czosnku

Upały, które ogarnęły cały kraj, sprzyjają zasychaniu czosnku. Od wykopania czosnku do zebrania z zagonu, przy takiej temperaturze mija zalednie trzy a czasem tylko dwa dni. Obecnie na rynku warzywniczym występuje sytuacja przepełnienia czosnkiem zimowym. Czosnek zimowy w tym sezonie, miał bardzo dobre warunki rozwoju i to doprowadziło do tego, iż podaż w tym roku jest wyjątkowo duża. Z drugiej strony mamy czosnek wiosenny, którego areał jest mniejszy w stosunku do lat ubiegłych, a przyczynę tego trzeba upatrywać w przeciągającej się zimie. To zaskutkowało tym, iż dużo osób zrezygnowało z późnego sadzenia czosnku wiosennego. Dokładniejsze informację, będę mógł przekazać około trzeciej dekady sierpnia, wtedy to zakończy się zbiór czosnku wiosennego i będzie można oszacować tegoroczne plony.

7 sierpnia 2013

Czas zbiorów cd.

zbiór polskiego czosnku wiosennego

Zbliża się sierpień, a więc przychodzi powoli czas na kopanie czosnku wiosennego. Czosnek gotowy do wykopania powinien mieć przyschnięte liście i/lub u około połowy czosnku na platacji szczypiory powinny leżeć na ziemi. Pogoda się ustabilizowała i mamy prawdziwe lato z tempreaturami dochodzącymi do 30 stopni Celcjusza. Pozwoli to na szybkie dosychanie już wykopanego czosnku. Jedynym minusem takiej pogody jest to, że na ziemiach cieżkich, gleba z dnia na dzień jest coraz bardziej sucha i mogą pojawiać się problemy z wydobyciem czosnku na powierzchnię.

23 lipca 2013

Czas zbiorów

zbiór polskiego czosnku zimowego

Początek lipca to okres, w którym rozpoczynają się prace związane ze zbiorem czosnku. W tym roku pogoda jest dla czosnku znacznie łaskawsza, niż w latach ubiegłych. Czosnek zimowy od początku miał dobre warunki do rozwoju. Obecnie można już rozpoczynać zbiór tego czosnku, którego główki są już ładnie wykształcone i osłonięte łuskami, a ich średnica dochodzi nawet do 6,5cm.

04 lipca 2013